Hakkımızda


*Gülkent Kooperatifi; İzmir İlinin Dikili İlçesi Salihler Köyü (şimdiki adıyla Salihler Mahallesi) sınırları içerisindedir. Yaklaşık 2000 Dönüm sahil arazisi üzerine kurulmuştur.

*GülkentKooperatifi; Çanakkale yoluna 2 Km uzaklıktadır. Dikili-Ayvalık arasında, Dikili’ye 14 km, Altınova’ya 22 km, Ayvalık’a 33 km uzaklıktadır.

*GülkentKooperatifi’nin ve çevre sitelerin içinden geçerek Dikili’ye giden sahil yolu yaklaşık 12 km.’dir. Ulaşım; Kış aylarında, her saat başı, yaz aylarında ise her yarım saatte bir, 07:00-24:00 saatleri arasında, minibüsler ile sağlanmaktadır.


-GülkentKooperatifi 1882 parsel olarak imar edilmiştir. Üyelerine; 290 m2, 333 m2 ve 408 m2 ’lik müstakil imarlı arsalar olarak verilmiştir.

*290 m2’lik arsalar; 333 m2’lik köşe arsa ile veya iki adet 290 m2’lik arsa ikiz olup, ara arsa olarak tabir edilirler.

*333 m2’lik arsalar; parsel köşesi olup iki cepheli olduğu gibi, 290 m2’lik ara arsa ile de ikiz olup, köşe arsa olarak tabir edilir.

*408 m2’lik arsalar; parsel köşesi olup müstakil konumlu dört cepheli bağımsız bahçe düzeninin içerisindedir. Bağımsız köşe olarak tabir edilir.

-Parselasyona dahil arsa seçeneklerinin; konut inşaatı yapımında % 15 taban alanı üzerine, %15 ikinci kat ve çatı arası şeklinde ruhsatlandırılmaktadır.

-Parseller alınıp satıldıkça üye sayısı değişmektedir. Birden çok parsele sahip üyelerin tek üye numarası ile kaydedildikçe sayı 1882 nin altına düşmektedir. 1800 adet parsel, ortak kaydedilen üyelere dağıtılmış olup, 2 adet parsel kooperatife kalmıştır. Bu iki parselin dışında sosyal tesis yerleri olarak Kooperatifiiçerisinde ve sahilde muhtelif büyüklüklerde imarlı arsalarımız mevcuttur.

Yönetim kurulunun Tapu ve Kadastro Dairelerinden yaptığı araştırmalarda 46 ve 98 adalarda birer konut yeri arsası, sahilde imarlı kafe yeri (1189m2) arsası tespit edilmiş, Dikili Tapu müdürlüğünden Gülkent adına tapuları alınarak kooperatif malvarlığına kaydedilmiştir. Belediye Emlak Ofisine de kayıtları yaptırılmıştır.


Arazi, düz ve deniz seviyesindedir. Denize sıfır seviyede 200 m Genişliğinde, 1000 m uzunluğunda sahil mevcuttur.

Deniz, Gülkent Kooperatifi önünde uzanır, sığ ve taşsızdır. Sahildeki arazilerin bir kısmı yeşil alan olarak tanzim edilmiştir. Sahil şeridine yürüme yolu yapılmıştır. Baraj sularını denize ulaştıran azmak üzerine yapılan demir köprü ile sahil kesintisiz hale getirilmiştir. Sahilimizin tamamının ışıklandırılması, İlaçlanması ve günlük temizliği Kooperatifimiz tarafından yapılmaktadır.


GülkentKooperatifi, bugün bir kooperatiften çok çevresiyle birlikte bakıldığında artık bir belde durumundadır. Gülkent Kooperatifi’nde yaklaşık 5.500 kişilik iki adet biyolojik arıtma sistemi mevcuttur. İşletilmesi kendi personelimiz tarafından yapılmaktadır. Düzenli biyolojik tahliller yaptırılmaktadır. Arıtılmış su, sahildeki yeşil alanların ve ağaçların sulanmasında kullanılmaktadır.

Sahil kumsalında iki voleybol sahası,  bir basketbol sahamız mevcut olup herkesin kullanımına açıktır.

 

Sahilde eski futbol sahası yerine Yönetimimizce modern spor kompleksi tasarlanmış Belediye Encümeninden onaylı Halı Saha imalatı tamamlanarak Elektrik aboneliğide yapılarak hizmete hazır hale getirildi.  Diğer üniteler planlandığı gibi; Tenis, Basket, Voleybol, Büyükler ve küçükler için spor, oyun aletleri, süs havuzları, yürüyüş parkurları ile dinlenme alanları yapım aşamasındadır.

 

Kooperatifimiz yeşil alanları üzerinde 8 adet park vardır. Bu parkların tamamı çimlendirilmiş, ağaçlandırılmış, gezi yolları yapılmış, çocuk oyun parklarıyla donatılmıştır. Parkların tamamına büyükler için spor aletleri konmuştur. Diğer yeşil alanlar ise çam ağaçları çoğunlukta olmak üzere muhtelif cins ağaçlar ve zeytin ağaçları dikilerek ağaçlandırılmıştır.

Tamamı Kooperatimiz tarafından yapılan yollarla kaplı sokak ve caddelerin uzunluğu yaklaşık 27 km.’dir. Bu yolların %95’i doğal kozak taşı ile döşenmiştir. Gezi yollarının uzunluğu 4,5 km.’dir. Bu yollar ise kilit taşı ile döşenmiştir.


Gülkent Kooperatifinde şu anda;

*Projelendirilmiş 166 m2 kapalı alanlı sahil kır kahvesi yapım aşamasındadır.

*Bir adet (18x30) Tenis Kortu yapım aşamasındadır.

*Yapımı yeni tamamlanmış (24x45) Halı Saha mevcuttur.

*Bir gazino, bir lokal mevcuttur.
*8×4=32 yataklı ve 8×2=16 yataklı iki tipte 12 adet apart evler mevcuttur.

*Bir adet bütün yıl açık Market mevcuttur.

*Bir adet bütün yıl açık Su Marketi mevcuttur.

*Sahilde bir adet yazlık Cafe mevcuttur.

*Kooperatif içinde bütün yıl açık cafe ve çay bahçesi mevcuttur.
*Bir Tansaş mağazası,Tansaş’ın yanında Bir adet Cafe, Bir adet Eczane, Bir adet Lokanta,  Bir adet PVC Kapı pencere sistemleri dükkanı, Bir adet Zirai İlaçlar araç gereçler dükkanı mevcuttur.
*Cami ve şadırvanı, imam lojmanı mevcuttur.
*Gülkentin bir üyesinin bağışladığı çift arsa üzerine; Gülkent ve Çevre Kooperatif sakinlerinin , diğer Site Sakinlerinin, müstakil kişi ve misafirlerin bağışları ile 235 m2‘lik zemine kurulan 10 odalı Sağlık Ocağı, Aile hekimliği olarak 12 ay hizmet vermektedir.
*Gülkent Kooperatif Yönetimi tarafından açtırılmış 6 adet derin su kuyusundan üretilen su 250 Tonluk su kulesinde biriktirilip dinlendirilerek tazyikli bir şekilde konutlara takılan okumalı sayaçlı olarak üyelere kullandırılmaktadır.

*Bütün bu bilgilerin ışığında Gülkent Kooperatifi’nin, tüm sakinlerinin her türlü ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip, modern doğayla bütünleşmiş büyük bir yerleşim ve tatil kenti haline gelmiştir.